BD-2 Duurzaam Eeklo

Omschrijving

Terug naar navigatie - BD-2 Duurzaam Eeklo - Omschrijving

Om een duurzame stad te zijn behouden we sterke aandacht voor hernieuwbare energie, klimaatadaptatie (= aanpassen aan de gevolgen van klimaatverandering die nu al merkbaar zijn, zoals hittegolven, droogte of overstromingen door steden groener te maken en water beter vast te houden) en klimaatmitigatie (= verminderen van de uitstoot van broeikasgassen en het beperken van verdere klimaatverandering door o.m. energiebesparing, hernieuwbare energie en minder gebruik van fossiele brandstoffen). Daarnaast blijven circulaire economie, lokaal mondiaal beleid, wereldburgerschap en de uitrol van onze voedselstrategie belangrijke thema’s voor de stad. Binnen deze doelstelling is er ook aandacht voor het sociaal grondrecht energie, om zo ook de individuele burger toe te leiden naar duurzaam en betaalbaar energieverbruik.

Actieplannen

Terug naar navigatie - BD-2 Duurzaam Eeklo - Actieplannen

Actieplannen

Terug naar navigatie - BD-2 Duurzaam Eeklo - Actieplannen

P-2.1 Klimaat

Terug naar navigatie - BD-2 Duurzaam Eeklo - Actieplannen - P-2.1 Klimaat

We proberen tegen 2030 de CO2-emissie zoveel mogelijk terug te dringen, zowel op vlak van vervoer, energiegebruik, bedrijven enz. We maken een strategisch vastgoedplan op om ons eigen patrimonium tegen 2050 klimaatneutraal te maken. De stad zet in op een duurzaam wagenpark en detecteert/faciliteert mogelijkheden om aan bosuitbreiding te doen. Tot slot besteden we aandacht aan waterbeleid via de aanpak van riolering (gekoppeld aan heraanleg van straten) en inzet op de Blue Deal.

Evolutie CO2-uitstoot sedert 2011 in Eeklo
Bron: CO2-inventarissen - Vlaams Energie- & Klimaatagentschap
Regio 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Eeklo 0,40% 4,22% -2,00% 0,01% 3,80% 4,80% 2,90% -5,50% -17,10% -12,50% -25,90% -32,03% -27,75%

CO2-uitstoot in ton in Eeklo
Bron: CO2-inventarissen - Vlaams Energie- & Klimaatagentschap
Jaar Eeklo
2011 105.127
2012 105.569
2013 109.571
2014 103.027
2015 105.842
2016 109.076
2017 110.151
2018 108.225
2019 99.332
2020 87.170
2021 92.011
2022 77.871
2023 71.452
2024 75.959

CO2-uitstoot door openbaar, particulier en commercieel vervoer in Eeklo, in ton
Bron: Vlaams Energie- en Klimaatagentschap - provincies.incijfers.be
Vervoer 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
openbaar 404 381 365 349 361 351 341 338 303 279 343 328 274 359
particulier-commercieel 28.673 28.970 29.194 30.712 31.726 33.554 33.499 33.613 33.654 32.079 29.813 29.293 28.843 28.545

CO2-uitstoot bedrijven
Bron: Vlaamse Instelling voor Technologisch Onderzoek (VITO) - provincies.incijfers.be
Regio 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Eeklo 16.540 15.946 17.313 16.595 18.297 18.076 18.350 17.592 13.180 9.654 10.912 8.387 6.873 8.977

CO2-uitstoot huishoudens per huishouden in ton
Bron: Vlaamse Instelling voor Technologisch Onderzoek (VITO) - provincies.incijfers.be
Regio 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Eeklo 4,21 4,23 4,41 3,78 3,69 3,72 3,53 3,45 3,17 2,74 3,14 2,45 2,19 2,24
Cluster goed uitgeruste centra 4,55 4,52 4,72 4,13 3,95 3,91 3,75 3,65 3,53 3,32 3,57 2,80 2,63 2,63
Vlaams Gewest 4,64 4,62 4,84 4,24 4,06 4,02 3,88 3,78 3,67 3,47 3,73 2,94 2,76 2,76

Aantal ritten met Cambio-deelauto's in Eeklo
Bron: Cambio
Regio 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Eeklo 380 485 357 585 863 970 1.340 1.329

Ritten met deelfietsen in Eeklo
Regio 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Eeklo 3.322 2.115 2.247 1.392 2.235 1.872 1.874 2.005 3.695

Uitvoeringsgraad riolering
Bron: Vlaamse Milieumaatschappij - Gemeente-Stadsmonitor
Regio 2015 2016 2018 2019 2020 2021 2022 2024 2025 2026
Eeklo 95,9% 97,0% 96,3% 95,6% 96,9% 96,9% 96,9% 98,8% 98,8% 97,7%
Vlaams Gewest - - - - - - - 96,4% 96,7% 96,6%

Zuiveringsgraad riolering

Statistieken

Bron: Vlaamse Milieumaatschappij - Gemeente-Stadsmonitor
Regio 2012 2013 2015 2016 2018 2019 2020 2021 2022 2023
Eeklo 93,10% 93,80% 94,80% 95,80% 96,00% 95,60% 96,90% 96,90% 96,90% 97,40%
Belfiuscluster 79,70% 81,70% 82,70% 84,50% 83,80% 84,00% 85,70% 85,60% - -
Vlaams Gewest 78,90% 80,20% 82,40% 83,20% 83,90% 83,80% 85,40% 86,00% 86,00% 88,00%

Bijgekomen m² ontharding en waterdoorlating in Eeklo
Bron: www.lokaalklimaatpact.be
Regio 2022 2023 2024 2025
m² ontharding sedert 2021 3.993 11.608 12.890 14.970
doelstelling LEKP ontharding tegen 2030 22.140 22.140 22.401 22.733

Aantal bomen geplant/gekapt

Omschrijving

Bron: www.eeklo.be/bomenteller
min of plus 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
geplant 320 320 552 2.212 4.379 367 271
gekapt 52 17 354 872 153 228 168

Zo gaan we dat doen

P-2.2 Circulaire economie

Terug naar navigatie - BD-2 Duurzaam Eeklo - Actieplannen - P-2.2 Circulaire economie

De stad maakt werk van diverse treden van de Ladder van Lansink (afvalhiërarchie): van afval voorkomen over hergebruik en recycleren tot verbranding.

Daarnaast zijn we binnen onze organisatie bezig met ethisch en duurzaam aankopen en zetten we in op mogelijkheden voor circulair aankopen.

Kg restafval per inwoner
Bron: IVM jaarverslagen
Regio 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Eeklo 191,00 186,00 191,00 191,00 185,00 160,00 143,28 141,06 138,75 136,72
IVM 155,00 153,00 154,00 150,00 149,00 138,00 126,92 126,04 124,89 122,58
streefwaarde - - - 141,00 141,00 141,00 141,00 90,00 90,00 90,00

Kg hergebruik in kringwinkel per inwoner
Bron: Kringloopwinkel Meetjesland M-accent
Regio 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Eeklo 5,00 5,90 6,20 6,67 7,72 5,00 7,08 7,63 7,66 7,71 8,34
streefwaarde OVAM - - - - - - - 7,00 7,00 7,00 7,17

Verkoop van GFT-containers
Bron: Dienst omgeving stad Eeklo
GFT-containers 2021 2022 2023 2024 2025
40 liter 1.896 125 153 369 182
120 liter 2.990 186 220 266 181

Kg veegvuil per jaar
Bron: dienst omgeving stad Eeklo
Regio 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Eeklo 148.460,00 202.480,00 225.120,00 231.400,00 234.960,00 188.340,00 244.400,00

Zo gaan we dat doen

P-2.3 Energie

Terug naar navigatie - BD-2 Duurzaam Eeklo - Actieplannen - P-2.3 Energie

We zorgen dat onze inwoners ten volle gebruik kunnen maken van hun sociaal grondrecht op energie. Bovendien blijven we onze actor- en regierol opnemen inzake duurzame energie.

Aantal LAC-dossiers elektriciteit en gas
Bron: Vlaamse Nutsregulator (VNR) - betalingsproblemen - provincies.incijfers.be
soort energie 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
elektriciteit 138 154 183 203 169 141 187 227 155 130 177 167 166 110 104
gas 114 103 128 140 113 82 110 151 115 97 99 82 59 59 44

Aantal energietoelages goedgekeurd-geweigerd-in behandeling door OCMW per jaar
Bron: Sociaal Huis Eeklo
Jaar ingediende aanvragen goedgekeurde aanvragen geweigerde aanvragen energie-/opvolgingsscan Veneco tegoed
2023 303 173 55 75
2024 278 104 59 115
2025 292 205 87 0

Elektriciteit: verbruik en hernieuwbare productie in Eeklo in MWh

Omschrijving

Bron: CO2-inventarissen: Vlaams Energie- & Klimaatagentschap
Regio 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
elektriciteitsverbruik 125.968 127.475 132.450 131.502 133.466 137.747 145.697 146.063 138.829 136.215 129.772 120.851 117.993 128.401
hernieuwbare productie 19.944 28.859 32.089 31.013 31.333 30.950 32.098 34.503 66.559 107.637 83.276 88.092 112.057 102.431

Aantal huishoudens met actieve meter met voorafbetalingsfunctie voor elektriciteit per 1.000 afnemers

Omschrijving

Bron: Vlaamse Regulator van de Elektriciteits- en Gasmarkt - provincies.incijfers.be
Regio 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Eeklo 21,9 22,8 23,7 20,5 20,7 19,2 20,2 20,7 19,6 16,8 20,5 27,7 34,3 37,7
Cluster goed uitgeruste centra 16,6 16,6 16,2 15,5 14,7 15,0 15,3 14,8 14,3 13,2 13,6 18,9 22,4 22,4
Vlaams Gewest 16,3 16,3 15,8 15,5 14,8 14,8 15,0 14,7 13,8 12,4 12,6 16,8 20,5 23,5

Aantal huishoudens met actieve meter met voorafbetalingsfunctie voor gas per 1.000 afnemers

Omschrijving

Bron: Vlaamse Regulator van de Elektriciteits- en Gasmarkt - provincies.incijfers.be
Regio 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Eeklo 18,3 20,6 19,9 18,4 19,3 17,5 19,5 18,3 18,1 16,7 19,8 23,5 30,2
Cluster goed uitgeruste centra 14,5 15,9 15,8 15,5 14,9 15,1 15,1 14,3 13,6 12,6 13,3 17,4 20,6
Vlaams Gewest 14,4 15,8 15,7 15,8 15,2 14,9 14,8 14,3 13,3 12,1 12,2 15,5 18,9

Verleddingsgraad openbare verlichting
Bron: Fluvius - provincies.incijfers.be / Pactportaal
Regio 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Eeklo 0,80% 2,70% 4,60% 7,50% 12,90% 19,90% 21,10% 27,70% 40,40% 58,48% 70,26%
Oost-Vlaanderen 1,70% 4,00% 7,20% 12,00% 18,10% 24,00% 32,80% 38,60% - - -
Vlaams Gewest 1,40% 2,70% 4,90% 8,40% 12,90% 19,30% 28,30% 35,50% 54,36% 61,91% 70,95%

Zo gaan we dat doen

P-2.4 Lokaal mondiaal beleid en wereldburgerschap

Terug naar navigatie - BD-2 Duurzaam Eeklo - Actieplannen - P-2.4 Lokaal mondiaal beleid en wereldburgerschap

We houden rekening met wereldwijde uitdagingen, zoals klimaatverandering, armoede of mensenrechten. Wereldburgerschap betekent dat mensen zich bewust zijn van hun rol in de wereld en verantwoordelijkheid nemen voor rechtvaardigheid, duurzaamheid en solidariteit, ook buiten hun eigen landsgrenzen. Binnen dit actieplan zetten we in eerste instantie in op onze voedselstrategie Eeklose Goeste (voedselverspilling, duurzame productie en consumptie).

Zo gaan we dat doen