BD-3 Welvarend/bloeiend Eeklo

Omschrijving

Terug naar navigatie - BD-3 Welvarend/bloeiend Eeklo - Omschrijving

Eeklo wil evolueren naar een welvarende en bloeiende stad, met aandacht voor de realisatie van aantrekkelijke, veilige en toegankelijke openbare ruimtes. We streven naar een sterk en dynamisch ondernemersklimaat, waar startende en groeiende bedrijven ruimte en begeleiding krijgen en waar we ook de detailhandel verder strategisch-commercieel helpen ontwikkelen en ondersteunen. Een welvarende stad toont zich ook in de inzet en investering in kwalitatieve, betaalbare en duurzame woongelegenheid voor alle inwoners.

Actieplannen

Terug naar navigatie - BD-3 Welvarend/bloeiend Eeklo - Actieplannen

Actieplannen

Terug naar navigatie - BD-3 Welvarend/bloeiend Eeklo - Actieplannen

P-3.1 We maken een actieplan op rond wonen en zetten in op het sociaal grondrecht wonen

Terug naar navigatie - BD-3 Welvarend/bloeiend Eeklo - Actieplannen - P-3.1 We maken een actieplan op rond wonen en zetten in op het sociaal grondrecht wonen

Eeklo zorgt voor een divers betaalbaar woonaanbod en wil inzetten op de uitbreiding van het aantal sociale woongelegenheden. Er wordt verder gewerkt aan woningkwaliteit op het grondgebied, waarbij ook aandacht besteed wordt aan de woonomgeving. Vanuit het lokaal bestuur zorgen we voor het informeren en begeleiden van inwoners met woonvragen.
We zetten in op het bestrijden van dak- en thuisloosheid en helpen mee aan de realisatie van een leeftijdsvriendelijke leefomgeving op het vlak van wonen.

Aandeel sociale woongelegenheden
Bron: Vlaamse Maatschappij voor Sociaal Wonen - provincies.incijfers.be
Regio 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2025
Eeklo 8,20% 8,10% 8,10% 8,30% 8,40% 8,40% 8,40% 8,50% 8,60% 8,70% 8,70% 8,80%
Cluster goed uitgeruste centra 6,30% 6,30% 6,40% 6,40% 6,40% 6,50% 6,60% 6,50% 6,50% 6,50% 6,50% 6,50%
Vlaams Gewest 5,70% 5,70% 5,70% 5,80% 5,90% 5,90% 6,00% 6,00% 6,00% 6,00% 6,00% 6,00%

Aantal afgeleverde conformiteitsattesten per 1.000 huurwoningen
Bron: Vlaams Loket Woningkwaliteit VLOK
regio 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Eeklo 48,48 28,73 21,41 30,53 16,29 46,99 66,78
Belfiuscluster 8,27 9,23 10,73 14,62 16,82 21,10 21,80

Bezettingsgraad noodwoningen per jaar
Bron: Sociaal Huis Eeklo
Eeklo 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025 1ste helft 2026
bezettingsgraad noodwoningen 47,50% 63,00% 64,50% 68,30% 69,60% 75,65% 78,30% 65,50% 63,76%

Gemiddelde wachttijd voor een sociale huurwoning in dagen

Omschrijving

Bron: Wonen in Vlaanderen - provincies.incijfers.be
Regio 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
Eeklo 739 821 862 925 929 877 887 879 931 1.013 1.064 1.682
Cluster goed uitgeruste centra 860 945 950 955 930 964 994 993 1.058 1.158 1.240 1.571
Vlaams Gewest 877 956 957 996 985 1.022 1.037 1.074 1.159 1.239 1.309 1.496

Aantal kandidaat sociale huurders met domicilie in Eeklo

Omschrijving

Bron: Agentschap Wonen in Vlaanderen - provincies.incijfers.be
Regio 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2025
Eeklo 330 402 406 519 460 561 521 629 603 733 765 789 966

Zo gaan we dat doen

P-3.2 Werken en ondernemen

Terug naar navigatie - BD-3 Welvarend/bloeiend Eeklo - Actieplannen - P-3.2 Werken en ondernemen

Werken en ondernemen is een belangrijk thema binnen het meerjarenplan. Enerzijds gaat het om het aantrekken van nieuwe ondernemingen (waaronder het stimuleren van kinderopvangmogelijkheden voor de allerkleinsten), om het dynamiseren van de bestaande handelszaken en om te ijveren voor het oplossen van leegstandsproblematiek.
We besteden ook nauwe aandacht aan sociale activering van personen die we aan het werk willen krijgen, met speciale inzet op de groep langdurig werklozen die in 2026 niet langer van een werkloosheidsuitkering kan genieten en deels bij het Sociaal Huis terecht komt.

Aantal kinderen 0 tot 2 jaar (2026) en opvanglocaties (31/12/2025) in Eeklose wijken
Bron: Opgroeien - Capaciteit kinderopvang baby's en peuters / Rijksregister | provincies.incijfers.be
kind-opvang Balgerhoeke Eeklo Centrum Eeklo Noord Eeklo Noord buitengebied Eeklo Oost Eeklo West Eeklo Zuid
kinderen 0-2j 27 25 140 18 121 56 175
opvangplaatsen 0 8 94 0 23 0 182

Aantal plaatsen in kinderopvang 0 tot 2 jaar in Eeklo

Omschrijving

Bron: Opgroeien / Rijksregister - provincies.incijfers.be
soort 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
algemeen 272 281 314 325 312 311 318
met IKT 190 199 232 243 182 218 238
zonder IKT 82 82 82 82 130 93 80
kinderen0-2j 557 526 541 548 554 532 537

Aandeel leegstaande handelspanden

Omschrijving

Bron: Locatus - provincies.incijfers.be
Regio 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Eeklo 6,80% 6,80% 7,10% 6,40% 8,60% 6,80% 8,30% 11,10% 12,20% 13,00% 14,00% 13,80% 15,20% 13,40% 13,80% 15,50%
Cluster goed uitgeruste centra 7,10% 7,40% 8,40% 8,80% 9,40% 10,00% 9,90% 9,90% 10,30% 11,10% 11,20% 11,20% 10,80% 10,80% 11,90% 13,20%
Vlaams Gewest 6,60% 6,80% 7,70% 8,40% 8,60% 8,80% 9,00% 9,30% 9,50% 10,30% 10,90% 10,70% 10,60% 9,60% 10,80% 11,90%

Nettogroei Eeklose ondernemingen in absolute cijfers
Bron: Statbel - provincies.incijfers.be
Regio 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Eeklo 35 12 -5 31 24 6 30 8 22 57 20 35 69 97 89 24 49

Nettogroei ondernemingen
Bron: Statbel - provincies.incijfers.be
Regio 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Eeklo 2,10% 0,50% 1,50% 3,80% 1,30% 2,20% 4,20% 5,80% 5,10% 1,30% 2,60%
Cluster goed uitgeruste centra 2,10% 2,30% 3,60% 3,90% 3,70% 3,50% 4,40% 4,80% 4,40% 2,80% 1,70%
Vlaams Gewest 2,80% 2,60% 4,30% 4,20% 4,00% 4,10% 4,60% 5,00% 5,10% 2,90% 1,70%

Bezettingsgraad bedrijventerreinen
Bron: VLAIO, bewerking ABB
Regio 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Eeklo 77,30% 85,70% 86,90% 89,00% 89,40% 89,40% 89,40% 88,20% 88,20% 88,20% 89,00% 90,50%
Vlaams Gewest 81,20% 81,50% 81,90% 81,90% 82,30% 83,60% 83,80% 84,60% 84,90% 85,70% 86,20% 87,40%

Aandeel ketenwinkels
Bron: Locatus - Provincies.incijfers.be
Regio 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Eeklo 32,80% 32,50% 31,50% 30,70% 29,90% 29,90% 31,30% 31,80% 33,00% 33,50% 33,70% 32,10%
Vlaams Gewest 23,10% 23,60% 23,30% 23,50% 24,30% 24,80% 24,90% 24,90% 25,20% 25,90% 26,30% 26,80%

Verkochte Eeklobonnen in euro
Bron: Unigift
Regio 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Eeklo 17.250,00 22.710,00 78.460,00 89.412,00 41.685,00 46.475,00 65.400,00 46.915,00

Werkzoekendengraad - aandeel niet-werkende werkzoekenden in beroepsbevolking (15-64j)
Bron: VDAB-Arvastat - provincies.incijfers.be
Regio 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Eeklo 10,60% 9,90% 9,30% 10,40% 10,60% 10,00% 10,20% 9,70% 9,20% 8,60% 8,70% 8,10% 7,60% 8,30% 8,40% 8,50%
Vlaams Gewest 8,60% 8,10% 7,70% 8,30% 8,50% 8,40% 8,00% 7,60% 7,10% 6,70% 7,00% 6,20% 5,70% 6,30% 6,60% 6,70%

Werkzoekendengraad naar leeftijd in Eeklo
Bron: VDAB-Arvastat - provincies.incijfers.be
leeftijdsgroep 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
18-24 jaar 22,60% 19,70% 20,30% 20,10% 18,20% 16,50% 18,00% 14,70% 14,00% 18,10% 17,90% 18,00%
25-59 jaar 9,60% 9,00% 9,00% 8,40% 7,90% 7,30% 7,10% 6,70% 6,40% 6,90% 7,30% 7,50%
60-64 jaar 2,90% 7,80% 10,20% 12,70% 14,90% 16,40% 17,80% 17,30% 16,10% 11,80% 9,90% 9,20%
totaal 10,60% 10,00% 10,20% 9,70% 9,20% 8,60% 8,70% 8,10% 7,60% 8,30% 8,40% 8,50%

Aantal personen op inclusieve arbeidsmarkt
Bron: Dpt Werk en Sociale Economie, POD MI, Dpt Zorg, RVA - provincies.incijfers.be
soort tewerkstelling 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
collectief maatwerk - - - - - 101 112 121 78 133 135
individueel maatwerk - - - - - - - - - 21
LDE - - - - - 8 6 6 4 4 0
art.60$7 58 56 51 44 35 32 33 28 21 16 14
AMA - - - - - 43 42 25 26
SINE 41 41 40 40 42 38 34 30 20 9

Aantal personen met (EQ) leefloon op jaarbasis
Bron: sociale dienst Eeklo
Eeklo 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
aantal (EQ) leefloon 398 381 384 385 438 487 477

Zo gaan we dat doen

P-3.3 Publieke ruimte en stadsontwikkeling

Terug naar navigatie - BD-3 Welvarend/bloeiend Eeklo - Actieplannen - P-3.3 Publieke ruimte en stadsontwikkeling

We maken als stad strategische keuzes over hoe we onze publieke ruimte inrichten, rekening houdende met mobiliteitsstromen, stadsontwikkelingsprojecten en ruimtelijke mogelijkheden. Dit gaat onder meer over de verdere ontwikkeling van de Ring, de Hartwijk, de site Markt-Zuid, de omgeving Heldenpark/Blokhutten en vrijetijdslocaties inzake sport en kinderopvang. Daarnaast verkennen we mogelijkheden voor de stationsomgeving en besteden we aandacht aan de realisatie van een leeftijdsvriendelijke leefomgeving op vlak van mobiliteit.

Aantal ritten met Cambio-deelauto's in Eeklo
Bron: Cambio
Regio 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Eeklo 380 485 357 585 863 970 1.340 1.329

Aantal ritten met deelfietsen
Bron: BlueBike
Jaar Eeklo
2017 3.322
2018 2.115
2019 2.247
2020 1.392
2021 2.235
2022 1.872
2023 1.874

Tevredenheid over fietspaden
Bron: burgerbevraging Gemeente-Stadsmonitor
Jaar Eeklo Belfiuscluster Vlaams Gewest
2017 37% - -
2020 30% 36% 41%
2023 36% 42% 45%

Tevredenheid over voetpaden
Bron: burgerbevraging Gemeente-Stadsmonitor
Jaar Eeklo gemeenten met gelijkaardig inwonersaantal Vlaams Gewest
2017 27% 48% -
2020 26% 43% 46%
2023 32% 45% 47%

Zo gaan we dat doen